Trečioje dalyje Jūs nuvažiavote prie patinkančio automobilio, jį apžiūrėjote ir sužinojote, kad visų paslėptų defektų pamatyti neįmanoma. Kad nesąžiningas pardavėjas turi žinių, kaip juos užmaskuoti ir tuo naudojasi, nes užsiima tokia veikla. Tačiau gavote pasiūlymų, kaip tokius defektus atpažinti ir kada reikia pasitelkti pagalbą iš šalies. Šioje dalyje Jus supažindinsime, kaip taisyklingai ir išsamiai užpildyti pirkimo-pardavimo sutartį. Kokiais atvejais vis dėlto padėkoti pardavėjui ir bėgti nuo pasirinkto automobilio.

Straipsnių, apie naudoto automobilio pirkimą, ciklo, IV-oji dalis

Automobilio pirkimas. Sutartis

Už informaciją šiame straipsnyje esu dėkingas Advokatui Šarūnui Jazukevičiui,  besispecializuojančiam transporto teisės srityje ir kuris yra Autopretenzijos įmonės partneris.  Jis labai išsamiai papasakojo į ką privalu atkreipti dėmesį, kur būti labai atidžiais ir kokių vengti pagrindinių klaidų.

Kaip sakė Šarūnas, šis straipsnis yra sufleris, kaip reikia teisingai viską užpildyti, kad sutartys būtų tvarkingos ir viskas būtų išdėstyta suprantamai ir saugiai abiems šalims, tokias ir panašias sutartis turėtų pildyti teisininkai. Tačiau Lietuvos Respublikos įstatymai automobilių pirkimo-pardavimo sutartis leido pildyti patiems pirkėjams ir pardavėjams, todėl dažnai kyla klausimų, ar galima (reikia, verta) įrašyti vienokią, o atsisakyti kitokios informacijos. Tikimės, kad AutoBild skaitytojams bus aiškiau ir ilgainiui atsiras tam tikra sutarčių kultūra. Pradėkime apie viską iš eilės.

Kaip atspirties tašką Advokatas rėmėsi www.autopretenzija.eu pateikta pirkimo-pardavimo sutartimi, nes viešoje erdvėje esančios ir skelbiamos kitų portalų sutartys nėra labai išsamios, tačiau šalys visada turi galimybę sutartį papildyti reikiamais duomenimis. Pvz., daugelio rekomenduojamose pirkimo-pardavimo sutarčių šablonuose nėra net pardavėjo adresui įrašyti būtinos vietos. Atrodytų- kam. Tačiau, kaip paminėjo Autopretenzija partneris: “…o kam siųsite pretenziją, jei neturėsite adreso?” Jei pardavėjas sąmoningai nepateikė Jums savo teisingo adreso, arba jį suklastojo (įrašė svetimą), tai jau atsiranda papildomi argumentai teisme, kad pardavėjas suvokdamas savo veiksmų pasekmes jų siekė ir visaip mėtė pėdsakus, nes žinojo, kad parduoda automobilį su paslėptais defektais. Lietuvoje galiojantys įstatymai suteikia teisę gauti informaciją apie pardavėją tik kelioms institucijoms, tame tarpe ir advokatams. Todėl, jei neturėsite pardavėjo adreso, jau prasidės papildomi kaštai renkant tokius duomenis.

Kadangi prieš tai buvusiuose straipsniuose minėjome, kad reikia išsisaugoti automobilio pardavimo skelbimą, dar kartą tai akcentavo ir Šarūnas, jog toks informacijos šaltinis labai gera indikacija, kiek sąžiningas yra pardavėjas. Pridėti prie sutarties skelbimo kopiją kaip sutarties priedą. Jei pardavėjas sąžiningas ir neturi ko slėpti- jis sutiks. Jei kitas variantas- bėkite nuo tokio automobilio pardavėjo, nes didelis saugumo jausmas, kai pardavėjas garantuoja tai, ką parašė skelbime.

Pildant pirkimo-pardavimo sutartis labai svarbu nurodyti tikslią data ir laiką. Tai aktualu, jei su nupirktu automobiliu atsitiktų koks įvykis, kad pardavėjas turėtų įrodymą, kad nuo to laiko automobilį valdė kitas asmuo. Taip pat laikas, kada nusipirkote automobilį ir jei atsirado paslėpti defektai- rida nuo įsigijimo tai dar viena pozicija, į kuria dėmesį kreips pardavėjai (ar jų teisininkai). 

Sutartyje nurodyta jos sudarymo vieta gali turėti įtakos, jei dėl automobilio kils ginčas, kuris persikels į teismą. Pagal bendrą teismingumo taisyklę bylos nagrinėjimas pagal atsakovo gyvenamąją arba buveinės vietą, tačiau pagal specialųjį teismingumą ieškovas gali pasirinkti ieškinį pareikšti pagal sutarties įvykdymo vietą. Todėl Sutartyje rekomenduotina tiksliai nurodyti jos įvykdymo vietą. Įvertinkite atstumus, kuriuos gali tekti važiuoti į posėdžius. Specialusis teismingumas, nurodo nagrinėjimo vietą. 

Pildydami pirkimo-pardavimo sutartis sutikrinkite ar sutartyje esantys duomenys sutampa su Jums parduodančio asmens duomenimis. Tiesiog paprašykite, kad pardavėjas Jums pateiktų savo asmens dokumentą. Jei pardavėjas sako, kad parduoda kito asmens automobilį (tas pats galioja, jei “perka automobilį savo draugo vardu”) tokios sutarties nepriimkite. Apie vėliau atsirandančias problemas, nuo negalėjimo įregistruoti iki vogto automobilio ir/arba dar graudesnių istorijų. Turėkite mintyje, kad sutikdami su tokia sutartimi Jūs prisiimate atsakomybę dėl suklastoto parašo, nes faktiškai parduodantis asmuo ir realiai įrašytas asmuo skiriasi. Toliau, jei sutinkate su suklastotu parašu, neaišku kam Jūs paduodate dokumentus. Gal tai aferistas, kuris ką tik iš kažkieno kiemo pavogė šį automobilį, arba su juo padarė nusikaltimą ir tt.

Advokatas pabrėžė, kad reikia tikrinti apskritai visus duomenis, kurie yra Jums pateikiami su automobiliu. Gali būti, kad automobilis yra įkeistas kokiai nors institucijai arba areštuotas už skolas. Tai dar viena galimybė Jums savotiškai “išmesti” pinigus.

Venkite pirkimo sutarties nuo kauferio. Tokiu būdu, Jūs ne tik pridarysite jau aukščiau minėtų klaidų, bet ir neturėsite į ką kreiptis. Nes pardavėjas dokumentuose bus užsienietis. Apie kauferių “populiarumą” galima rašyti atskirą straipsnį. Taip pat prašant pilnos pardavimo sumos pamatysite, kuris pardavėjas yra sąžiningas, o kuris “pakrūminis perekūpas”. Legalūs ir tvarkingi pardavėjai visada sutiks rašyti realias sumas. Kai tuo tarpu kiti tokių sumų vengs. O tai ir nesumoketi mokesčiai, o jei taip nutiks, kad teks grąžinti automobilį, atgausite, tik dokumentuose nurodytą pinigų sumą. Taip pat patys parduodami automobilį vėliau, nurodydami visa pardavimo sumą turėsite susimokėti mokesčius. Jei tik yra galimybė (geriausia, kad tokia būtų), važiuokite su pardavėju į Regitrą ir ten kartu registruokite sandorį ir automobilį. Gali būti, kad automobilis neberegistruotinas Lietuvoje dėl to, kad buvo patyrę užsienyje autoįvykį ir dabar tinkamas tik nurašymui į sąvartyną, ty utilizavimui.

Labai tiksliai nurodyti ridą. Tai taip pat gali būti vienu iš pagrindinių įrodymų, kiek Jūs sugebėjote su juo nuvažiuoti, kol pastarasis sugedo. Pasitaiko atvejų, kai pardavėjai suapvalina ridą kelių šimtų kilometre “tikslumu”, o po to nors ir nuvažiavote 50km, pasirodo, kad važiavote pagal dokumentus 500km.

Automobilis perkamas per lizingo kompanijas yra dar vienas atskiras atvejis, turintis savų reikšmingų niuansų. Jei Jums kada teks sudarinėti tokią sutartį, būtinai dėl jos turinio pasikonsultuokite su mūsų įmonės partneriu arba kitu šioje srityje patyrusiu teisininku . Turėsite apie ką pakalbėti.

Skaitant paskutinius du  mūsų ruoštus straipsnius gali susidaryti įspūdis, kad automobilio pirkimas apskritai atvejis neįmanomas. Tikrai tokio intereso neturėjau. Tačiau, specialiai Jums AutoBild skaitytojai pateikiame aiškias įžvalgas ir instrukcijas, kuriomis vadovaudamiesi, turėsite daugiau galimybių išsirinkti tinkamą automobilį su kuo mažiau rūpesčių.

Tai gi linkiu Jums Autopretenzijos vardu, saugių pirkinių ir susitiksime kitame straipsnyje, kur dalinsimės dar viena išlaidų tema, ty gedimų statistika ir kaip išsirinkti tinkamą automobilių remonto dirbtuvę, kad sutaupytumėte pinigų ir dar visiems darbams ir detalėms gautumėte patikimą garantiją.

Šį straipsnį “Automobilio pirkimas. Sutartis” ruošė Autopretenzija pardavimų vadovas Ramūnas Mackevičius

Iki kitų straipsnių.